badanie kortyzolu

Badanie kortyzolu – jak się przygotować

Potocznie nazywany „hormonem stresu” kortyzol, to tak naprawdę hormon
glikokortykosteroidowy wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Jego poziom w organizmie wymaga badań, by wykluczyć lub też zdiagnozować konkretne choroby.

Po co bada się poziom kortyzolu?

Należy najpierw zaznaczyć, że istnieje kilka wskazań do badań poziomu kortyzolu. Może być to podejrzewanie przez lekarza zespołu Cushinga (wywołanego przed nadmiar kortyzolu), który objawia się m.in. nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami nastroju i snu, a przede wszystkim odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy, szyi, obojczyków oraz tułowia. Kiedy natomiast poziom kortyzolu jest zbyt niski, może to powodować osłabienie, obniżenie ciśnienia krwi i łatwą męczliwość.

Jak się przygotować do badania?

Poziom kortyzolu bada się w laboratorium (na przykład w Białymstoku) dzięki próbkom krwi z żyły łokciowej, lub też próbkami moczu albo śliny. Jeśli chodzi o badanie kortyzolu jak się przygotować staje się istotną kwestią. Pacjent powinien wiedzieć o ważnych instrukcjach dotyczących czasu pobrania próbki, czy nawet sposobu odpoczynku. Krew może być pobierana:
– o 8.00 rano – kiedy występuje szczytowe stężenie kortyzolu,
– o 16.00 – kiedy jego poziom powinien być niski,
– 0 24.00 – kiedy występuje najniższe stężenie kortyzolu.
Pobieranie próbek o wszystkich tych godzinach pozwala na ocenienie całodobowego rytmu wydzielania tego hormonu. Kiedy natomiast bada się ślinę, pacjent nie powinien jeść, pić, ani myć zębów na 30 minut przed planowanym badaniem.

Autor: Laboratorium

Dodaj komentarz

Close Menu