Choroby gruczołu piersiowego

Choroby gruczołu piersiowego

Na raka piersi umiera w Polsce 5 tysięcy kobiet rocznie. Części tych zgonów można by uniknąć, gdyby kobiety regularnie poddawały się samobadaniu. W walce z nowotworem piersi najważniejsza jest bowiem profilaktyka. Rak piersi długo nie daje widocznych objawów, dlatego jest tak podstępny. Niestety, wiele kobiet wciąż unika kontrolnych wizyt u ginekologa, nie poddaje się też regularnie samobadaniu. Tymczasem nie tylko rak zagraża piersiom, ale i inne choroby.

Schorzenia nienowotworowe

Nie tylko rak zagraża naszym piersiom. Dużo pań boryka się również z innymi chorobami piersi, takimi jak:
• zwyrodnienie torbielowato włókniste – najczęściej spotykany proces patologiczny, polegający na rozroście tkanki łącznej gruczołu i nadmiernym rozroście nabłonka pęcherzyków. Przyczyn choroby należy szukać w zaburzeniach czynności hormonalnej jajników i nieprawidłowym oddziaływaniu na hormony płciowe. Zmiany nabłonka są nierównomiernie rozmieszczone w miąższu piersi, powodując niekiedy wystąpienie guza. Guzy mogą być lite, lub torbielowate, wypełnione płynem. Chorobie tej towarzyszą objawy bólowe, dlatego też często kieruje ona swoje kroki do lekarza.
• ropień piersi – zmiana chorobowa, spowodowana infekcją bakteryjną. Dotyka kobiet w różnym wieku, choć najczęściej związana jest z okresem laktacji. Ropień może towarzyszyć rakowi, lub też rak może przypominać stan zapalny piersi.
• martwica tkanki tłuszczowej – występuje najczęściej u kobiet w starszym wieku po urazach piersi. Przybiera postać guzka, leżącego płytko pod skórą. Może mu towarzyszyć wciągnięcie skóry.

Nowotwory łagodne gruczołu piersiowego

Wśród łagodnych zmian, możemy wyróżnić:
• gruczolakowłókniak – wyraźnie ograniczony, wolno rosnący guzek, najczęściej występuje u młodych kobiet. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu.
• brodawczak wewnątrzprzewodowy – często niewyczuwalny, najczęściej występuje centralnie w dużych przewodach wyprowadzających gruczołu piersiowego. O rozpoznaniu decyduje wykazanie krwi w treści sączącej się z brodawki sutkowej i wykonanie badania histologicznego wyciętego guzka.
• guz liściasty – występuje u kobiet w różnym wieku. Rośnie szybko i osiąga duże rozmiary. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu w całości.
• tłuszczak – częsty, niezłośliwy nowotwór gruczołu piersiowego, który może występować zarówno jako pojedynczy guzek, jak i w wielu miejscach. Tłuszczak jest guzkiem elastycznym, dobrze ograniczonym od otoczenia, ruchomym. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu.

Rak gruczołu piersiowego

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Przyczyny powstawania tego nowotworu nie są znane, ale istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia:
• przebyty wcześniej rak piersi;
• rak piersi występujący u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra, córka);
• wiek – po 50 roku życia notuje się wzrost liczby zachorowań;
• wczesne pokwitanie, późna menopauza u kobiet, które nie rodziły, oraz u tych, które po raz pierwszy rodziły po 30. roku życia;
• hormonalna terapia zastępcza lub długotrwała antykoncepcja;
• narażenie na promieniowanie jonizujące, również w wyniku częstych badań diagnostycznych (zdjęcie klatki piersiowej, mammografia);
• nadmierna zawartość tłuszczu zwierzęcego w diecie, otyłość, nadciśnienie i cukrzyca;
• niektóre łagodne choroby piersi.
Generalnie uważa się, że u przyczyn tej choroby leżą trzy grupy czynników: genetyczne (szacunkowo około 30 proc. zachorowań ma podłoże genetyczne), hormonalne i środowiskowe.

Artykuł został przygotowany przy współrodacy z specjalistami firmy Relax-Med oferującymi protezy piersi, peruki oraz biustonosze dla amazonek pod adresem dlaamazonek.pl.

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk