wizyta u psychologa

Choroby gruczołu piersiowego

Na raka piersi umiera w Polsce 5 tysięcy kobiet rocznie. Części tych zgonów można by uniknąć, gdyby kobiety regularnie poddawały się samobadaniu. W walce z nowotworem piersi najważniejsza jest bowiem profilaktyka. Rak piersi długo nie daje widocznych objawów, dlatego jest tak podstępny. Niestety, wiele kobiet wciąż unika kontrolnych wizyt u ginekologa, nie poddaje się też regularnie samobadaniu. Tymczasem nie tylko rak zagraża piersiom, ale i inne choroby.

Schorzenia nienowotworowe

Nie tylko rak zagraża naszym piersiom. Dużo pań boryka się również z innymi chorobami piersi, takimi jak:
• zwyrodnienie torbielowato włókniste – najczęściej spotykany proces patologiczny, polegający na rozroście tkanki łącznej gruczołu i nadmiernym rozroście nabłonka pęcherzyków. Przyczyn choroby należy szukać w zaburzeniach czynności hormonalnej jajników i nieprawidłowym oddziaływaniu na hormony płciowe. Zmiany nabłonka są nierównomiernie rozmieszczone w miąższu piersi, powodując niekiedy wystąpienie guza. Guzy mogą być lite, lub torbielowate, wypełnione płynem. Chorobie tej towarzyszą objawy bólowe, dlatego też często kieruje ona swoje kroki do lekarza.
• ropień piersi – zmiana chorobowa, spowodowana infekcją bakteryjną. Dotyka kobiet w różnym wieku, choć najczęściej związana jest z okresem laktacji. Ropień może towarzyszyć rakowi, lub też rak może przypominać stan zapalny piersi.
• martwica tkanki tłuszczowej – występuje najczęściej u kobiet w starszym wieku po urazach piersi. Przybiera postać guzka, leżącego płytko pod skórą. Może mu towarzyszyć wciągnięcie skóry.

Nowotwory łagodne gruczołu piersiowego

Wśród łagodnych zmian, możemy wyróżnić:
• gruczolakowłókniak – wyraźnie ograniczony, wolno rosnący guzek, najczęściej występuje u młodych kobiet. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu.
• brodawczak wewnątrzprzewodowy – często niewyczuwalny, najczęściej występuje centralnie w dużych przewodach wyprowadzających gruczołu piersiowego. O rozpoznaniu decyduje wykazanie krwi w treści sączącej się z brodawki sutkowej i wykonanie badania histologicznego wyciętego guzka.
• guz liściasty – występuje u kobiet w różnym wieku. Rośnie szybko i osiąga duże rozmiary. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu w całości.
• tłuszczak – częsty, niezłośliwy nowotwór gruczołu piersiowego, który może występować zarówno jako pojedynczy guzek, jak i w wielu miejscach. Tłuszczak jest guzkiem elastycznym, dobrze ograniczonym od otoczenia, ruchomym. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu.

Rak gruczołu piersiowego

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Przyczyny powstawania tego nowotworu nie są znane, ale istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia:
• przebyty wcześniej rak piersi;
• rak piersi występujący u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra, córka);
• wiek – po 50 roku życia notuje się wzrost liczby zachorowań;
• wczesne pokwitanie, późna menopauza u kobiet, które nie rodziły, oraz u tych, które po raz pierwszy rodziły po 30. roku życia;
• hormonalna terapia zastępcza lub długotrwała antykoncepcja;
• narażenie na promieniowanie jonizujące, również w wyniku częstych badań diagnostycznych (zdjęcie klatki piersiowej, mammografia);
• nadmierna zawartość tłuszczu zwierzęcego w diecie, otyłość, nadciśnienie i cukrzyca;
• niektóre łagodne choroby piersi.
Generalnie uważa się, że u przyczyn tej choroby leżą trzy grupy czynników: genetyczne (szacunkowo około 30 proc. zachorowań ma podłoże genetyczne), hormonalne i środowiskowe.

Artykuł został przygotowany przy współrodacy z specjalistami firmy Relax-Med oferującymi protezy piersi, peruki oraz biustonosze dla amazonek pod adresem dlaamazonek.pl.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Straszne jest to ile osób cierpi na tą paskudną chorobę. Wierzę, że prędko znajdzie się lek …

Dodaj komentarz

Close Menu