Co warto wiedzieć na temat leczenia kanałowego zębów?

Jedna z bardziej skomplikowanych procedur związanych z leczeniem zębów to tak zwane leczenie kanałowe. Jest ono proponowane w sytuacjach, w których ząb jest bardzo mocno zaatakowany przez próchnicę i dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Pojawia się wtedy bardzo silny ból, który dla wielu pacjentów jest zwyczajnie nie do zniesienia. Czasami jedyną opcją na uratowanie zęba jest wtedy leczenie kanałowe. Na czym polega leczenie kanałowe krok po kroku oraz ile kosztuje? W jakich sytuacjach warto z niego skorzystać, a w jakich lepiej usunąć zęba? Poniżej odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Na czym polega leczenie kanałowe i kiedy lekarz stomatolog decyduje się na jego przeprowadzenie? Najczęściej sygnałem do przeprowadzenia leczenia endodontycznego jest bardzo silny ból zęba, który dosłownie promieniuje na całą szczękę, będący objawem poważnego zapalenia miazgi zębowej. Oczywiście lekarz musi w tej sytuacji wykonać zdjęcie rtg zęba, aby ocenić jego stan, położenie korzeni oraz ich długość. Leczenie kanałowe to bowiem leczenie polegające na dotarciu aż do korzeni zęba, które są następnie wynerwiane po to, aby ząb już nie bolał. Leczenie endodontyczne prowadzi zatem ostatecznie do tego, że ząb jest martwy, jednak pozostaje w łuku zębowym i nadal może doskonale służyć.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem czy warto?

Na początku warto wspomnieć o tym, że współcześnie leczenie kanałowe naprawdę nie boli – stosuje się bowiem bardzo dobre znieczulenie, dzięki któremu pacjent nie odczuwa praktycznie żadnego dyskomfortu podczas procedury leczenia. Leczenie kanałowe musi być przeprowadzone niezwykle dokładnie – wszystko to po to, by korzenie zęba zostały prawidłowo oczyszczone, a następnie uzupełnione lekarstwami, które między innymi zapobiegną rozwinięciu się w nich bakterii beztlenowych. To właśnie ten etap, bezbłędnie wykonany, ma wpływ na ostateczny efekt leczenia i to, jak długo ząb będzie później służył. Tak dokładne leczenie może zostać przeprowadzone tylko i wyłącznie pod mikroskopem stomatologicznym – dlatego właśnie na leczenie kanałowe warto jest wybierać się do tych klinik i przychodni, które oferują leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem cena

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba? Ceny tak naprawdę zależą od bardzo wielu czynników, na przykład od tego, ile korzeni ma ząb. Tańsze jest zatem leczenie zębów jedno i dwu korzeniowych, droższe natomiast zębów przedtrzonowych i trzonowych, które mają aż cztery korzenie. Leczenie z wykorzystaniem mikroskopu z pewnością jest również droższe, jednak na pewno dużo bardziej precyzyjne. Raz jeszcze należy pamiętać o tym, że to właśnie od precyzji przeprowadzonego leczenia kanałowego zależy to, jak długo ząb będzie później służył. Ile kosztuje leczenie kanałowe na kasę chorych i czy jest w ogóle możliwe? Tak, na kasę chorych można wyleczyć zęby metodą kanałową, jednak tylko i wyłącznie dotyczy to zębów położonych z przodu, od jedynki do trójki. Jednym słowem leczenie kanałowe Poznań w ramach NFZ obejmuje jedynie 12 zębów z całego łuku dolnego i górnego.

Dodaj komentarz

Close Menu