Czy kobiety cierpią na POChP? – Sprawdź grupę ryzyka

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to uporczywa dolegliwość układu oddechowego, wpływająca na komfort życia niemal każdego pacjenta. Dolegliwość ta charakteryzuje się bowiem męczącym kaszlem, pojawiającym się systematycznie o określonej porze dnia. To jednak nie jedyny objaw omawianej przez nas choroby – POChP charakteryzuje się także uporczywymi dusznościami i odkrztuszaniem wydzieliny, fachowo nazywanej plwociną. Obecne badania wskazują, że na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc cierpi niemal dwa miliony Polaków. Jaką jednak część z spośród wszystkich chorych stanowią kobiety? Co bezpośrednio wpływa na możliwość zachorowania? Czy POChP jest chorobą uleczalną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak rozpoznać POChP?

Jak zostało wyżej wspomniane, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się specyficznymi objawami. Wśród nich możemy wymienić na przykład:

  • Przewlekły kaszel – pojawiający się najczęściej rano. Jeśli zatem od jakiegoś czasu po przebudzeniu odczuwasz potrzebę odchrząknięcia wydzieliny, to jasny znak, że w Twoich płucach znajduje się jakiś niechciany pasażer.
  • Duszności – subiektywne uczucie braku możliwości złapania oddechu. Warto zaznaczyć jednak, że mamy na myśli duszności o charakterze ciągłym. W przeciągu ostatnich tygodniu kilkukrotnie zdarzyło Ci się odczuwać tego typu dolegliwość? Niestety – to może być POChP.
  • Wykrztuszanie plwociny – pozbywanie się z płuc wydzieliny, często zabarwionej krwią lub ropą. Plwocina jest „flegmą” powstałą w płucach, w skład której najczęściej wchodzą: ślina, pyły, komórki złuszczonego nabłonka oraz resztki pokarmowe.

Więcej na temat rozpoznania POChP znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/. Przeczytasz tam również całe mnóstwo przydatnych informacji, które pomogą Ci w zdiagnozowaniu potencjalnej dolegliwości.

Czy POChP dotyczy jedynie mężczyzn?

Po dziś dzień uznaje się, że przeciętna osoba cierpiąca na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc to mężczyzna powyżej czterdziestego roku życia. Czy to oznacza, że kobiety nie są narażone na ową dolegliwość? Niestety nie. Obecnie panie stanowią niemal 1/3 spośród wszystkich zachorowań. Wynika to zarówno z negatywnego wpływu środowiska na zdrowie społeczeństwa, jak i z indywidualnych uzależnień, które, z całą pewnością, nie mają pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Jesteś ciekaw, kto konkretnie znajduje się w grupie ryzyka POChP? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz tutaj: https://oddychajmy.pl/kto-moze-byc-w-grupie-ryzyka-pochp/. Jeśli zatem podejrzewasz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć także Ciebie, koniecznie zasięgnij po fachową wiedzę i przekonaj się, czy masz się czego obawiać.

Palenie papierosów – Główna przyczyna zachorowania na POChP

Nie ulega wątpliwości, że zarówno palenie papierosów, jak i wszelkich innych wyrobów tytoniowych, jest katastrofalne w skutkach dla naszego organizmu. Papierosy zawierają w sobie bowiem aż 4200 szkodliwych substancji, wśród których można znaleźć całe mnóstwo materiałów rakotwórczych. Nic więc dziwnego, że wyroby tytoniowe stanowią główną przyczynę chorób płuc, w tym, oczywiście, POChP. Najnowsze badania wskazują, że w Polsce papierosy codziennie pali 31% mężczyzn oraz 21% kobiet. Co ciekawe, aż połowa zdiagnozowanych pacjentów, cierpiących na uzależnienie od nikotyny, ignoruje zalecenia lekarza. 50% osób chorujących na POChP nie rezygnuje z nałogu, nie dając sobie tym samym szansy na poprawę jakości życia. Warto jednak wiedzieć, że tytoń nie jest jedynym aspektem wpływającym na liczbę zachorowań.

Zła jakość powietrza – Czym jest smog?

Za kolejną przyczynę POChP uznaje się zanieczyszczenie powietrza, pojawiające się głównie zimą. To właśnie wtedy bowiem zaczynamy ogrzewać swoje mieszkania, a duży procent społeczeństwa w dalszym ciągu wykorzystuje do tego szkodliwe materiały. Statystyki wskazują, że aż sześć polskich miast znalazło się na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Trzeba przyznać, że liczby te robią wrażenie… I to bynajmniej nie pozytywne.

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje po połączeniu mgły ze spalinami i dymem. Innymi słowy jest to obłok skupiający w sobie wszelkie zanieczyszczenia powietrza, który negatywnie wpływa zarówno na zdrowie ludzi, jak i zwierząt.

Czy POChP jest chorobą uleczalną?

Jeśli zatem jesteś osobą uzależnioną od nikotyny lub mieszkasz w jednym z większych przemysłowych miast, istnieje ryzyko, że cierpisz na POChP i warto jak najszybciej udać się do lekarza. Należy zaznaczyć bowiem, że choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną, szybsze wdrożenie profilaktyki wiąże się ze znacząca poprawą komfortu życia chorego. Im dłużej pacjent pozostaje niezdiagnozowany, tym negatywne skutki choroby będą coraz bardziej odczuwalne. Czy zatem warto zwlekać z wizytą u specjalisty? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: nie. Diagnozowanie POChP to nieskomplikowany proces, zaś wiedza o chorobie otwiera nam furtkę do podjęcia leczenia.

Dodaj komentarz

Close Menu