Czy zaćma stanowi wyrok?

Wszelkie zaburzenia widzenia wywołują w nas ogromny strach przed tym, że koniec końców możemy nawet zupełnie oślepnąć. Wzrok stanowi dla niektórych najważniejszy zmysł jakim dysponujemy i bardzo trudno jest nam wyobrazić sobie, że kiedykolwiek moglibyśmy go stracić. Całkowite lub częściowe uszkodzenie wzroku sprawia, że dana osoba nie może być nigdy w pełni samodzielna – a jeżeli jej się to uda to będzie musiało być to poprzedzone długimi przygotowaniami i treningiem. Niemożliwe stanie się prowadzenie samochodu, czytanie gazet i poruszanie po ruchliwym mieście. Wszystko zależy oczywiście w dużym stopniu od determinacji osoby chorej, ale na pewno nie będzie dysponowała ona takimi samymi możliwościami jak wcześniej. Dlatego właśnie pojawienie się pierwszych objawów zaćmy to w przekonaniu wielu osób wyrok.

Nie musi jednak wcale tak być, gdyż bardzo wiele zależy tutaj od rodzaju zaćmy i również naszego ogólnego zdrowia oraz wieku. Nie wiadomo obecnie niestety jak zapobiegać tej chorobie – wiadomo jednak, że postępuje ona dosyć szybko – a jej końcowym stadium może być faktycznie całkowita utrata widzenia. Zmętnienie soczewki można jednak leczyć operacyjnie z dużą skutecznością.

Czy operacja się uda?

Nigdy nie otrzymamy 100% pewności, że operacja wzroku faktycznie się powiedzie. Istnieje ryzyko, iż pomimo przeprowadzenia udanego wszczepienia specjalnej soczewki – wzrok dalej się nie poprawi. Wtedy będzie to oznaczało, że być może występują u nas jeszcze inne wady wzroku, których leczeniem również musimy się zająć. Objawy jaskry są początkowo niezauważalne, a ta choroba również może spowodować, że dojdzie do całkowitej utraty wzroku lub jego znacznego ograniczenia.

Operacja na zaćmę to jednak najczęstsza metoda walki z postępującymi objawami i zwykle zapewnia ona pacjentom bardzo dużą poprawę i wzrost komfortu codziennego życia. Usunięcie zaćmy jest na szczęście zabiegiem stosunkowo prostym i małoinwazyjnym, więc nie niesie ze sobą dużego zagrożenia dla życia pacjenta. Warto ją wykonywać u najlepszych. Jednym z takich miejsc jest Centrum Medyczne MML w Warszawie.

Co robić po operacji?

Zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany w przeciągu jednego dnia i można bardzo szybko udać się z powrotem do domu. Nie należy jednak zapominać o tym, że przeszliśmy właśnie poważny zabieg, który wymaga odpoczynku. Specjaliści zalecają unikanie zbędnego wysiłku – nie wolno podnosić ciężkich rzeczy i schylać się. Po zabiegu należy stosować zapisane nam przez lekarza krople, których zadaniem jest ochrona naszego oka i niedopuszczenie do rozwoju jakichkolwiek stanów zapalnych.

Dodaj komentarz

Close Menu