Dieta o niskim indeksie glikemicznym – zasady i wskazania

Indeks glikemiczny (IG) to pojęcie, które odnosi się do produktów spożywczych i diet mających na celu ustabilizowanie glikemii, czyli poziomu glukozy (cukru) we krwi. Na czym polega dieta o niskim IG? Dla kogo jest ona polecana?

Czym jest dieta o niskim indeksie glikemicznym?

Produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli IG nie powodują znacznego podniesienia poziomu cukru we krwi. Z kolei te o wysokim IG wywołują natychmiastowy wzrost poziomu cukru, a także wyrzut insuliny, co powoduje, że sprzyjają one cukrzycy.

Aby zapobiegać skokom poziomu cukru, wskazana jest dieta o niskim indeksie glikemicznym. To rodzaj diety zawierającej odpowiednio skomponowane produkty, które cechują się niskim IG, aby normalizować glikemię.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – dla kogo?

Produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym wskazane są dla osób, które są narażone na cukrzycę, mają stan przedcukrzycowy, a także już teraz chorują na cukrzycę typu 2. Wskazane są one również w przypadku insulinooporności, która także sprzyja wahaniom poziomu cukru we krwi.

Za pomocą diety o niskim IG można uzyskać lepsze samopoczucie, które wynika z poziomu cukru po posiłkach. Zapobiega przemęczeniu, senności w ciągu dnia, zmniejsza ryzyko przybierania na wadze i pozwala na zrzucenie nadmiernych kilogramów. Ponadto rekomendowana jest ona w profilaktyce choroby wieńcowej i chorób pęcherzyka żółciowego.

Na czym polega dieta o niskim IG?

Główne zasady diety o niskim IG:
– Stosowanie produktów cechujących się niskim indeksem glikemicznym z eliminacją produktów o wysokim IG.
– Jedzenie 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach.
– Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, chudych mięs i zdrowych tłuszczów roślinnych.
– Stosowanie odpowiedniej ilości błonnika w diecie, który ogranicza wzrost glukozy.

Dietę o niskim IG może przygotować także dietetyk online. Na podstawie preferencji swojego klienta, a także jego wieku, wagi, wzrostu oraz gustu przygotuje program prezentujący dania na każdy dzień.

Dodaj komentarz

Close Menu