Dobór obuwia ortopedycznego dla dzieci

Na bilansie z dzieckiem u lekarza możesz kiedyś usłyszeć diagnozę „stopy płasko-koślawe” oraz otrzymać zalecenie zakupienia specjalistycznego obuwia. Istnieje wiele teorii na temat dobrego buta. Z pewnością znane Ci są hasła takie jak: bardzo elastyczny, z cienką lub amortyzującą podeszwą, z usztywnieniem dla pięty lub bez. W niniejszym artykule przygotowanym przez specjalistów sklepu dlastopy.pl – obuwia ortopedycznego i profilaktycznego, zebrano najważniejsze cechy dobrego obuwia ortopedycznego.

Stopy płasko-koślawe – co to jest?

Aby się w tym nie pogubić, wystarczy zrozumieć, czym jest wspomniana wada stóp u dziecka. W stopach płasko-koślawych pięta i najczęściej kości stępu odchylają się od osi środkowej w stronę przyśrodkową, dając wrażenie, że obie wewnętrzne kostki są skierowane do siebie. Dodatkowo łuk podłużny stopy obniża się, tworząc obraz stopy płaskiej. Gdybyśmy wykonali jej odbitkę, otrzymalibyśmy plamę sięgającą od brzegu bocznego do brzegu przyśrodkowego stopy. W stopach dających się skorygować ustawienie pięty w prawidłowej pozycji powoduje podniesienie się łuku, dlatego dobre obuwie ortopedyczne powinno cechować się nie tyle wysokim wyprofilowaniem wyściółki podeszwy pod łukiem podłużnym, co właśnie mocnym zapiętkiem.

Cechy dobrego obuwia ortopedycznego

Aby zapobiec wadliwemu ustawieniu stopy, stosuje się buty ortopedyczne i niekiedy także wkładki ortopedyczne. Poniżej przedstawiono zespół cech, które powinien posiadać dobry but ortopedyczny:

– sztywny zapiętek – to podstawowy element, który zapewni nam prawidłowe ustawienie pięty. Odpowiednio wysoki zapiętek sięga do końca pięty – czyli początku przyczepu ścięgna Achillesa – i obejmuje piętę również po bokach. Zbyt wysoki zapiętek będzie ograniczał zgięcie podeszwowe stopy, a tym samym zaburzał chód dziecka,

– elastyczna podeszwa – powinna umożliwić dziecku prawidłowe przetoczenie stopy, czyli zginać się w przedniej 1/3. Aby zweryfikować czy dana podeszwa nie jest za twarda, załóż dziecku buty i poproś, aby stanęło na palcach. Jeśli to wykona, wybrana podeszwa jest wystarczająco elastyczna,

– rodzaj zapięcia – powinno zapewniać utrzymanie pięty w zapiętku, co oznacza, że palce nie mogą podczas chodu wysunąć się do brzegu wyściółki podeszwy (oczywiście jeśli wybraliśmy buty z zapasem długości). Krąży mit, że obuwie sznurowane jest lepsze od obuwia zapinanego na rzepy. To zdecydowanie nieprawda. Wybierz to, co zapewnia stopie stabilność. Jeśli sznurówki umożliwiają lepsze dopasowanie obuwia – wybierz but sznurowany. Jeśli zaś nie zamierzasz za każdym razem naciągać sznurówek od samego dołu (tylko ta czynność zapewnia prawidłowe utrzymanie stopy w miejscu) lub dziecko będzie musiało zakładać buty samodzielnie, wybierz obuwie na rzepy,

– rozmiar i tęgość – pokusa, by kupić obuwie większe, ponieważ starczy na dłużej, może okazać się zgubna. Jeśli chcemy, aby zapiętek spełniał swoją rolę, musi on przylegać do pięty – w przeciwnym razie stopa będzie miała wystarczająco miejsca do ustawienia się w koślawości. Większy rozmiar zawsze idzie w parze z większą tęgością, dlatego w przypadku szczupłych stóp warto czasem oprzeć się pragnieniu zaoszczędzenia i kupić buty mniejsze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Większość polskich producentów oferuje obuwie ortopedyczne ze skóry naturalnej lub innych materiałów naturalnych (np. len). Zwróć uwagę, że w obuwiu takim dziecko będzie spędzać kilka godzin dziennie, dlatego powinno być ono możliwie lekkie, przewiewne i wchłaniać wilgoć. Jeżeli lekarz zalecił Twojemu dziecku również wkładki ortopedyczne, do sklepu obuwniczego wybierz się dopiero po ich zakupie i koniecznie zabierz je ze sobą. Umożliwi to prawidłowy dobór obuwia ze względu na długość i tęgość.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Ostatnio szukałam obuwia ortopedycznego dla swojego syna i powiem Wam, że wcale nie było to łatwe…

Dodaj komentarz

Close Menu