Jak ginekolog sprawdza czy jest się w ciąży?

Kobieta podejrzewająca u siebie ciążę, może wykonać domowy test ciążowy, jednakże dopiero wizyta ginekologiczna i badania w stu procentach potwierdzają lub wykluczają stan błogosławiony. Jak ginekolog sprawdza czy jest się w ciąży?

Gdy okres się spóźnia i pojawiają się objawy mogące świadczyć o ciąży…

Brak miesiączki jest pierwszym sygnałem alarmującym dla kobiety, że mogło dojść do zapłodnienia po odbytym stosunku seksualnym. Pierwszym krokiem jest wykonanie testu ciążowego, a gdy oczom ukażą się dwie kreski, należy udać się do ginekologa. Pytanie jednak brzmi, kiedy lekarz będzie w stanie potwierdzić ciążę? Dzięki badaniom medycznym można potwierdzić fakt zapłodnienia i warto udać się z wizytą do ginekologa nie później niż do dziesiątego tygodnia ciąży. Lekarz najczęściej zleca wykonanie badania krwi, które służy do oznaczenia ilości hCG w organizmie, czyli hormonu wydzielanego na skutek zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Następuje to już po upływie czterdziestu ośmiu godzin. Ponadto lekarz bada pacjentkę palpacyjnie. Ciążę około czwartego tygodnia można natychmiast wykryć dzięki badaniu dopochwowemu USG. Około szóstego tygodnia widać zagnieżdżony zarodek w macicy, a około siódmego tygodnia dostrzec można bijące serce płodu.

Pierwsze badanie ultrasonograficzne przeprowadza się zwykle między 11 a 14 tygodniem ciąży, na podstawie którego można też obliczyć termin porodu. Pierwszą wizytę u ginekologa warto zaplanować między siódmym a ósmym tygodniem ciąży. Lekarz daje również skierowania na następujące badania: oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, stężenie glukozy we krwi, określenie czynnika WR.

Autor: polski ginekolog

Dodaj komentarz

Close Menu