Jak wybrać pierwsze buty do nauki chodzenia?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie pierwsze buty do nauki chodzenia wybrać. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych modeli, więc wybór idealnego może być sporym problemem. Sprawy nie ułatwia fakt, że ortopeda oraz pediatra mogą zalecać zupełnie coś innego. Oprócz tego jesteśmy bombardowani radami koleżanek, czy też przypadkowo spotkanych matek. Jak nie dać się zwariować i wybrać obuwie do nauki chodzenia, które naprawdę pomoże naszemu dziecku? Poniżej przedstawiono przydatne wskazówki.

Buty, czy skarpety?

Pierwszym dylematem świeżo upieczonych rodziców jest to, czy zakładać buty do nauki chodzenia. Można spotkać się z teorią, że są one zupełnie zbędne, a dziecko nabierze nowych umiejętności poprzez chodzenie w skarpetkach antypoślizgowych. Czy, aby na pewno? To właśnie dobrze wyprofilowany bucik utrzymuje stopę w stabilnym położeniu. Maluch nie ma pojęcia, jak stawić kroki, czy też zginać nóżki. Często „koślawi” je przez co może nabawić się różnego typu wad postawy. Skarpetki antypoślizgowe nie stanowią więc żadnego zabezpieczenia z punktu widzenia zdrowotnego. Dobrej jakości buty do nauki chodzenia dla dzieci nie tylko przyspieszają naukę, ale również kompleksowo chronią naszą pociechę. Jest to więc obowiązkowy element. Ponadto dobrze przyzwyczajać jest smyka do bucików od samego początku. Nierzadko bywa tak, że dzieci, które uczą się chodzić boso, czy też w skarpetkach nie chcą zakładać bucików, a wręcz nie potrafią w nich chodzić. Nauka zaczyna się od nowa, jednak dochodzi kolejny problem, czyli buntowanie się malucha, który chce zrzucić obuwie ze stópek.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Kontynuując odpowiedź na pytanie, jakie buty do nauki chodzenia dla niemowlaka, nie można nie wspomnieć o doborze prawidłowego rozmiaru. Jest to podstawą tego, aby dziecko nie odczuwało dyskomfortu. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaki rozmiar stopy ma nasze dziecko. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do specjalistycznych miarek, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać metody naszych mam. Długość stopy można zmierzyć za pomocą patyczka, czy też sznurka. Możemy również obrysować stopę na kartce, a następnie ją zmierzyć. Nie ma nic prostszego. Do otrzymanego wyniku należy doliczyć zapas w postaci 15 mm. Na podstawie pomiarów można dobrać rozmiar butów przy użyciu tabeli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że numeracja różnych marek może się od siebie różnić. Konieczne jest więc sprawdzanie rozmiarówki każdego modelu.

Czym wyróżniają się dobre buty do nauki chodzenia?

Przed zakupem pierwszych bucików musimy poważnie się zastanowić. Na pierwszym miejscu zawsze należy stawiać jakość. Nie zapominajmy, że jakość obuwia przekłada się na zdrowie, bezpieczeństwo oraz wygodę naszego dziecka. Jakie powinny być buty do nauki chodzenia? Poniżej przedstawiono zbiór przydatnych wskazówek, które z pewnością ułatwią dokonanie wyboru.
1. Odpowiedni rozmiar – jak wyżej wspomniano zaleca się, aby buciki były 15 mm większe niż długość stopy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie będą one uciskać, a tym samym powodować dyskomfortu.
2. Optymalny poziom stabilności – nie chodzi o to, aby stopa dziecka została unieruchomiona, ale ważne jest to, aby znajdowała się ona w właściwym położeniu. Nóżka nie może przesuwać się w bucie. Istotne jest również to, aby zapiętek był elastyczny. Najlepszą opcją są buty wiązanek, jednak na rzepy również mogą się sprawdzić. Ważne jest to, aby samodzielnie regulować stopień swobody w buciku (nie możemy tego zrobić np. w wsuwanych tenisówkach).
3. Sprężysta podeszwa – ważne jest to, aby podeszwa nie była zbyt twarda. Musi uginać się ona podczas chodzenia, ale jednocześnie nie może być przesadnie miękka. Najlepiej, aby podeszwa pozostawała sztywna na poziomie śródstopia, natomiast uginała się w okolicach paluszków.
4. Szerokie zakończenie – należy unikać bucików zwężanych w kierunku palców. Nosek powinien być dość szeroki i zaokrąglony. Dzięki temu maluch będzie mógł swobodnie poruszać palcami.
5. Anatomiczna wkładka – musimy zwrócić uwagę na to, czy wkładka elastycznie dopasowuje się do stopy dziecka. Najlepiej wybrać jest więc buciki ze skórzana wyściółką. Kolejnym plusem jest to, że skóra naturalna jest miękka i przewiewna. Eliminuje to ryzyko powstawania bakterii, czy też wzmożonej potliwości stóp. Jest to materiał, który oddycha, tak więc gwarantuje najwyższy poziom komfortu.
6. Niska waga – obuwie do nauki chodzenia nie może być zbyt ciężkie, gdyż maluch szybko zniechęci się. Buciki muszą być na tyle lekkie, aby dziecko nie odczuwało przesadnego obciążenia.
7. Odpowiednie materiały – materiał zewnętrzny bucików musi być przede wszystkim miękki i przewiewny. Jest to w szczególności ważne w gorących miesiącach, kiedy delikatne stópki dziecka mogą zostać odparzone przez słabe jakości tworzywa. Dobrą opcją są takie materiały, jak np. goretex, czy też sympatex.
8. Buty na zimę muszą być przede wszystkim ciepłe i nieprzemakalne. Istotna jest również grubość podeszwy, która chroni przez zimnem płynącym z podłoża.
9. Staranne wykonanie – nie od dziś w wiadomo, że wygląd wizualny obuwia również ma znaczenie. Buty muszą być estetycznie i precyzyjnie wykończone. Model, czy też kolorystyka to kwestia indywidualna.

Jaką markę wybrać?

Niejeden rodzic zastanawiał się, jakiej firmy buty do nauki chodzenia najlepiej zdadzą swój egzamin. Ogromnym uznaniem cieszy się Bartek, czy też Bafedo. Są to marki, które już od wielu lat tworzą wysokiej jakości buciki idealne do stawiania pierwszych kroków. Trzeba wspomnieć, że w ofercie znajduje się również obuwie na niestandardowe stopy. Problemem wielu osób jest wysokie podbicie stopy dziecka. Niektóre maluchy mają również nico pulchniejsze nóżki. Znalezienie odpowiedniego modelu jest w tym przypadkiem nie lada wyzwaniem, jednak wyże wymienieni producenci oferują nam dość szeroki wybór.
Godne polecenia marki, to również Dawid, czy też Emel. Buty tych marek wyróżniają się wysoką funkcjonalnością, a także nieprzeciętnym wyglądem wizualnym. Ciekawym jest, że polecane są one nawet przez specjalistów.

Dodaj komentarz

Close Menu