zdrowie dzieci

Jak zadbać o zdrowie dziecka

Na rozwój naszych dzieci wpływ ma wiele czynników. Środowisko w którymi dorasta, osoby z jego otoczenia, jedzenie, telewizja, sposób spędzania wolnego czasu i wiele wiele innych rzeczy na które czasem nie mamy wpływu. Tym bardziej powinniśmy zadbać o strefy życia w których zapewnimy mu lepszy rozwój.
Jednym z takich elementów jest jedzenie. Szczególnie ma to wpływ na zdrowie dziecka od niemowlaka do przedszkolaka. Maluch intensywnie się wtedy rozwija, a my poprzez podawanie odpowiedniej żywności wspomagamy go w tym dziele.
Niemowlaka najlepiej karmić piersią. Niestety czasem zdarza się, że z jakiegoś powodu jest to niemożliwe. Odpowiednie mleko dobrze jest dobrać w uzgodnieniu z lekarzem. W drugim półroczu życia dziecko zaczyna poznawać nowe smaki. Tutaj znowu mama powinna być czujna. Poznawanie nowych smaków nie wiąże się z jedzeniem tego samego co starsi członkowie rodziny. W pierwszej kolejności wprowadza się do diety warzywa, potem owoce, chude mięso, jajka, a następnie pieczywo, makarony, ryby i przetwory mleczne. Przyzwyczajajmy dziecko do pięciu posiłków dziennie. Wraz z rozwojem dziecka wprowadzamy do posiłków nowe produkty trzymając się zasady aby w menu przeważały warzywa, potem owoce z produktami bogatymi w białko, zboża i tłuszcze zawarte w mięsach, rybach i oleju. Zadbać należy, aby żywność była jak najmniej przetworzona i pochodziła, w miarę możliwości, ze sprawdzonych źródeł. Dziecko jest naśladowcą więc nie łudźmy się, że gdy sami będziemy jedli burgery z frytkami ono w tym czasie zje marchewkę. Od małego przyzwyczajajmy swoje pociechy do zdrowego odżywiania i stylu życia, a z pewnością zaprocentuje to w przyszłości.

Dodaj komentarz

Close Menu