Mikroskop w pracy stomatologa

Mikroskop jest urządzeniem, które niewątpliwie przydaje się w pracy biologa, laboranta czy naukowca. Czy jednak w pracy stomatologa może przydać się mikroskop?

Leczenie pod mikroskopem

Stomatolog, lecząc żeby, pracuje w bardzo ograniczonej przestrzeni. Często w czasie leczenia endodontycznego niezbędne jest wykorzystanie mikroskopu operacyjnego, który pozwala na lepszy ogląd kanałów zęba. Od tego właśnie kroku w wielu wypadkach zależy powodzenie całego procesu leczenia. Jeżeli więc masz wybór leczenie kanałowe z mikroskopem lub bez niego, to warto zdecydować się na tę pierwszą opcję.

Jak przebiega leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe, zwane także endodontycznym, zarówno pod mikroskopem, jak i bez niego wygląda podobnie. Stomatolog najpierw otwiera ząb, usuwa zmienioną chorobowo miazgę zęba, a następnie dokładnie oczyszcza i osusza wszystkie kanały zęba. Właśnie na tym etapie mikroskop może odegrać kluczową rolę. Staranne oczyszczenie kanałów może przesądzić o prawidłowości całego leczenia. Dzięki użyciu mikroskopu stomatolog w dużym powiększeniu ogląda wnętrze zęba i jest w stanie najlepiej jak to możliwe oczyścić i wypełnić kanały.

Precyzja ma znaczenie

Ze względu na niewielkie pole operacyjne precyzja przeprowadzenia każdego zabiegu ma znaczenie. W tym celu stomatolog, który posiada w gabinecie stomatologicznym mikroskop operacyjny, może dokładnie obejrzeć miejsce zabiegu. Dla pacjenta zastosowanie mikroskopu nie przynosi znaczącej różnicy w samym przebiegu zabiegu. Różnicą jest jedynie to, że nad głową pacjenta na specjalnym wysięgniku znajdować się będzie mikroskop. Stomatolog skorzysta z niego we właściwym momencie, by dobrze oczyścić ząb.

Choć leczenie pod mikroskopem Wrocław jest droższe od tradycyjnego leczenia, to jednak warto skorzystać z tej metody, gdyż precyzja wykonania zabiegu może mieć kluczowe znaczenie, zwłaszcza w trakcie leczenia endodontycznego, które często jest ostatnim sposobem na uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Dodaj komentarz

Close Menu