Najczęstsze kontuzje stawu kolanowego i jego rekonwalescencja

Staw kolanowy posiada wyjątkowo skomplikowaną budowę. Poszczególne elementy jego konstrukcji muszą ze sobą odpowiednio współpracować, aby była ona w stanie spełniać swoje funkcje. Staw kolanowy jest jednak narażony na urazy i przeciążenia, w wyniku których może się pojawić ograniczenie ruchomości oraz ból. W takim stanie wykonywanie nawet najprostszych czynności okazuje się niemożliwe, przez co konieczne jest podjęcie leczenia.

Uszkodzenie łąkotki

Łąkotka najczęściej ulega uszkodzeniom w trakcie prostowania lub rotacji zgiętego kolana. Na kontuzję tego typu najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku, ze względu na większą podatność na występowanie zmian zwyrodnieniowych. Do urazu może dojść nawet podczas zwykłego ruchu, np. siadania. Uszkodzeniom łąkotki zwykle towarzyszą dolegliwości bólowe w części przyśrodkowej kolana, które nasilają się przy wysiłku. Typowym objawem tej kontuzji jest też uczucie braku stabilności stawu kolanowego i charakterystyczne przeskakiwanie, a także problemy ze zginaniem i prostowaniem kończyny dolnej. Leczenie odbywa się chirurgicznie, metodą artroskopową. Uszkodzony fragment jest wycinany lub zszywany, a jedynie w skrajnych przypadkach łąkotkę usuwa się w całości.

Uszkodzenie więzadeł krzyżowych

Więzadła krzyżowe przednie lub tylne najczęściej ulegają uszkodzeniom na skutek naciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania. W pierwszym przypadku występuje zwykle niewielki ból i tkliwość podczas poruszania się, np. wchodzenia po schodach. Naderwaniu towarzyszy natomiast brak stabilności i obrzęk, a także ograniczony zakres ruchów w kolanie. Jeżeli więzadło krzyżowe jest całkowicie zerwane, dolegliwości bólowe są z reguły ostre. Kontuzji tej towarzyszy też charakterystyczny trzask w kolanie. Jeżeli uraz jest niewielki, zwykle nie ma potrzeby przeprowadzania operacji. W początkowym etapie stosuje się metodę PRICE, obejmującą zabezpieczenie, odpoczynek oraz schładzanie stawu. Leczenie uzupełniane jest następnie ćwiczeniami izometrycznymi unieruchomionej kończyny, które zapobiegają zanikowi mięśni. Przy umiarkowanym lub ciężkim uszkodzeniu więzadła kolanowego, konieczna jest operacja rekonstrukcyjna oraz wcześniejsza rehabilitacja.

Uszkodzenie chrząstki stawowej

Chrząstka stawowa z reguły ulega uszkodzeniom na skutek urazu lub przeciążenia, np. w przypadku nagłego uderzenia jednej kości o drugą. Kontuzja ta może też rozwijać się stopniowo, w efekcie powtarzających się mikrourazów. Objawem uszkodzenia chrząstki stawowej są dolegliwości bólowe, a także charakterystyczne chrupanie oraz opuchlizna. Początkowe leczenie polega na podawaniu zastrzyków z kwasu hialuronowego lub środków autologicznych, takich jak osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, konieczne jest przeprowadzenie artroskopii w celu wygładzenia powierzchni chrzęstnej. W przypadku zaawansowanego uszkodzenia chrząstki stawowej, doprowadza się również do mikrozłamań. W ten sposób zainicjować można naturalne procesy naprawcze, dzięki którym ubytki tkanki stopniowo zaczynają się zabliźniać.

Zwichniecie rzepki

Do zwichnięcia rzepki dochodzi na skutek wysunięcia jej z międzykłykciowej bruzdy kości udowej. Uraz ten występuje najczęściej w wyniku nagłego, silnego uderzenia w staw kolanowy. Na kontuzję bardziej narażone są osoby z koślawością kolan, bądź też słabym napięciem mięśni czworogłowych uda. W niektórych przypadkach rzepka może powrócić na swoje miejsce, czemu towarzyszy obrzęk oraz ból. Jeżeli jednak nie powróci, konieczne jest jej nastawienie. Zwichnięcie rzepki może nabrać charakteru nawykowego, a także powodować uszkodzenia okolicznych struktur. Leczenie odbywa się zarówno chirurgicznie, jak i rehabilitacyjnie. W obu przypadkach wskazane jest umieszczenie kończyny w odpowiedniej ortezie. Przydatnym akcesorium może się okazać opaska magnetyczna Ortezan, której opis znajduje się na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/ortezan/. Materiał opaski Ortezan jest bezpieczny dla skóry, dzięki czemu nie powoduje ona dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Close Menu