Niedoczynność tarczycy – charakterystyka, przyczyny i objawy

Niedoczynność tarczycy to choroba wywołująca szereg objawów. W skrajnych przypadkach może stanowić stan zagrożenia życia. Sprawdź, czym charakteryzuje się choroba, jakie są jej przyczyny i objawy.

  1. Czym jest niedoczynność tarczycy?
  2. Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?
  3. Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to stan niedoboru hormonów tarczycy. Wyróżnia się trzeciorzędową, pierwotną i wtórną niedoczynność tarczycy. Jest wiele przyczyn, a także objawów tej choroby. Zazwyczaj do objawów należą różne, często wielonarządowe choroby. Niedoczynność tarczycy jest chorobą groźną, dolegliwą, a w skrajnych przypadkach zagrażającą życiu.

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Mieści się w w dolnej i przedniej części szyi. Hormony tego gruczołu, czyli tyroksyna T4 i trijodotyronina T3, służą do regulacji przemian metabolicznych w ustroju. Niedobór owych hormonów prowadzi z kolei do spowolnienia metabolizmu. Pierwotna niedoczynność tarczycy jest z kolei wywoływana uszkodzeniem tarczycy.

Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy należy choroba Hashimoto. Jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Do innych powodów powstania owych dolegliwości należą też rozmaite działania medyczne, np. leczenie radioaktywnym jodem, napromieniowanie okolic szyi, usunięcie tarczycy, przyjmowanie niektórych leków, a także różne choroby zapalne. Niedoczynność tarczycy wtórna jest natomiast powodowana brakiem albo niedoborem tyreotropiny TSH. Ten hormon przysadki mózgowej odpowiada za regulację pracy tarczycy. Niedoczynność przysadki może być spowodowana różnymi chorobami, np. nowotworami, chorobami zapalnymi, a także uszkodzeniami czy urazami.

Niedoczynność trzeciorzędowa jest z kolei związana z uszkodzeniem podwzgórza oraz niedoborem tyreoliberyny (jest to hormon uwalniający tyreotropinę).

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Wyróżnia się wiele objawów niedoczynności tarczycy. Objawy są zazwyczaj nasilone w niedoczynności pierwotnej. W przypadku zauważenia u siebie przedstawionych objawów należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Nie wszystkie z nich świadczą jednoznacznie o chorobie tarczycy, czego przykładem mogą być np. objawy gastryczne, które często wskazują np. na problemy jelitowe i związane z układem pokarmowym. Dlatego konsultacja ze specjalistą i przeprowadzenie odpowiednich badań są tak ważne.

Do najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy należą m.in.: obrzęki podskórne (zmiana rysów twarzy, obrzęki rąk, powiek),skóra sucha, blada, chłodna, spadek potliwości, niskie ciśnienie tętnicze, wolne tętno, bóle mięśni, obrzęki stawów. Ponadto wyróżnia się też przewlekłe zaparcia, opóźnienie wzrastania i zaburzenia dojrzewania płciowego u dzieci, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia libido, niepłodność, łamliwe włosy i wzmożone wypadanie włosów. Do innych objawów należą też zmiany w układzie nerwowym, np. zespół cieśni nadgarstka, a także powiększenie języka, ochrypły głos, objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, osłabienie, ospałość, wzmożona męczliwość, przyrost masy ciała czy uczucie zimna. Pozostałe objawy to również rozchwianie emocjonalne, zaburzenia pamięci, depresja oraz problemy z koncentracją uwagi.

Przeczytaj więcej o niedoczynności tarczycy na stronie: https://diag.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy-objawy-przyczyny-badania-czym-grozi-nieleczona-niedoczynnosc-tarczycy/. Dowiedz się, jakie są skutki niedoczynności tarczy, czy choroba jest groźna w ciąży albo w jaki sposób leczyć chorobę.

Dodaj komentarz

Close Menu