Próchnica u dzieci – jak należy jej zapobiegać?

Próchnica dotyka wielu dzieci. Najlepiej zapobiegać jej pojawieniu się już od najmłodszych lat, aby dzięki temu nie powodowała problemów w przyszłości. Jaka jest profilaktyka próchnicy u dzieci? Artykuł został napisany przy współpracy z dentysta Gliwice.

Dzieci a próchnica

Próchnica jest chorobą zębów, w której dochodzi do niszczenia tkanki zębowej przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Do ich namnażania dochodzi na skutek dużej ilości cukru, który stanowi pożywkę. Efektem próchnicy jest uszkodzenie szkliwa zębowego, co może prowadzić nawet do konieczności ekstrakcji zębów.

Wielu rodziców lekceważy problem próchnicy u dzieci, myśląc, że w przypadku zębów mlecznych nie jest on tak poważny. Jednak także wtedy duże znaczenie mają właściwe nawyki i prawidłowa higiena jamy ustnej, gdyż próchnica zębów mlecznych osłabia zęby stałe. Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Metody zapobiegania próchnicy u dzieci

Prawidłowa profilaktyka próchnicy u dzieci rozpoczyna się jeszcze zanim u dziecka pojawią się zęby stałe, a następnie wymaga wyrobienia odpowiednich nawyków. Równie ważne jest zapobieganie próchnicy u dwulatka, jak i u dziecka w wieku szkolnym.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
– Zanim dziecko zacznie ząbkować, czyść jego dziąsła przegotowaną wodą lub naparem rumiankowym.
– Szczotkuj zęby dziecka z użyciem specjalnych szczoteczek i past – najlepiej dwa razy dziennie.
– Jak najkrócej podawaj dziecku butelkę ze smoczkiem oraz smoczek.
– Nie całuj dziecka w usta, nie oblizuj jego smoczka, łyżeczki – dochodzi wtedy do przenoszenia bakterii próchniczych.
– Stosuj u dziecka zdrową dietę z niską ilością cukru, pokarmów przetworzonych.
– Przed snem podawaj dziecku wodę – nie podawaj butelki z mlekiem, sokiem na noc.
– Pamiętaj o systematycznych wizytach u stomatologa dziecięcego, który może dokładnie zbadać stan całej jamy ustnej oraz przeprowadzić niezbędne zabiegi, gdy będzie to konieczne.

Dodaj komentarz

Close Menu