Psychoterapia – co to jest, metody, wskazania

Leczenie zaburzeń i schorzeń dotykających ludzkiej psychiki odbywa się różnymi metodami. Jedną z głównych jest psychoterapia, która prowadzona jest przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje do tego celu – psychoterapeutę. Artykuł został napisany przy współpracy z  psychoterapeuta Wieluń.

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia problemów dotyczących psychiki, która polega na rozmowie pomiędzy specjalistą a pacjentem. Poprzez odpowiednio ukierunkowane pytania psychoterapeuta może pomóc swojemu pacjentowi w zrozumieniu jego trudności i w ich przezwyciężeniu.

Do prowadzenia leczenia metodą jak psychoterapia konieczne jest posiadanie właściwych kwalifikacji. Może wykonywać ją tylko psychoterapeuta, czyli psycholog albo psychiatra po odpowiednich studiach w tym kierunku.

Psychoterapia – metody

W psychoterapii wykorzystuje się różne metody leczenia, które różnią się swoimi założeniami oraz podejściem do problemów pacjenta.

Wśród głównych nurtów psychoterapii wyróżnia się poniższe:
– psychoterapia poznawczo-behawioralna
– psychoterapia humanistyczna
– terapia psychodynamiczna
– psychoterapia Gestalt
– psychoterapia systemowa
– terapia ericksonowska
– psychoanaliza (psychoterapia analityczna)

W ramach powyższych metod psychoterapia może być prowadzona jako spotkania indywidualne z pacjentem, ale również jako spotkania grupowe, czyli w gronie osób posiadających podobne problemy psychologiczne. Ponadto wyróżnia się psychoterapię dla małżeństw i dla par oraz psychoterapię rodzinną, która pomaga w przezwyciężeniu wspólnych problemów.

Z psychoterapii mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci i młodzież.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

Psychoterapia może być prowadzona z różnych wskazań samodzielnie i jako wsparcie dla innych metod leczenia, w tym farmakoterapii.

Wskazania do wzięcia udziału w psychoterapii:
– depresja
– stany lękowe
– fobie
– nerwica
– żałoba
– uzależnienia
– zaburzenia żywienia
– urazy i schorzenia somatyczne

Z psychoterapii można korzystać na NFZ – Fundusz pokrywa koszt spotkań z psychoterapeutą. Również psychoterapia dostępna jest w gabinetach prywatnych, za opłatą. Koszty spotkań to wtedy od około 100 do 150 zł w zależności od wybranej oferty.

Dodaj komentarz

Close Menu