wizyta u psychologa

Psychoterapia w nerwicy – jak wygląda i czego się spodziewać?

Przebieg psychoterapii w przypadku praktycznie każdego problemu jest jednocześnie podobny i bardzo różny od działania przy innych problemach. Podobny – bo w każdym przypadku spotkamy się zapewne z tym samym standardem – spotkanie z psychoterapeutą, rozmowa o problemie, umówienie się na kolejną wizytę. Różny, bo przebieg tej rozmowy będzie całkowicie dostosowany do indywidualnych potrzeb nie tylko danej terapii, ale też konkretnego pacjenta. Słowo „indywidualna” w haśle „terapia indywidualna” należy bardzo silnie podkreślić.

Jak wygląda psychoterapia w nerwicy?
Celem działań psychoterapeuty będzie zapewne dążenie do odnalezienia realnych przyczyn naszej nerwicy. Niezależnie od tego, czy okaże się, że były nimi jakieś ciężkie doznania z naszej przeszłości, kiepska reakcja a na stres i nasze otoczenie, jeśli nie uda nam się namierzyć źródła problemu, efektywna terapia może być znacznie trudniejsza. Gdy ten pierwszy sukces będzie za nami, psychoterapeuta będzie mógł skorzystać z wielu narzędzi wspomagających terapię. Mogą to być ćwiczenia oddechowe lub relaksacyjne, które ułatwią nam zmniejszenie poziomu stresu w codziennych sytuacjach. Czasem zalecane są nawet ćwiczenia fizyczne, przykłady poda terapeuta i jeszcze w gabinecie wytłumaczy jak je prawidłowo wykonywać, później będziemy mogli je wykonywać już samemu w zaciszu naszego domu.

Dalsze działania będą uzależnione od trudności naszego problemu oraz od postępów w terapii – niezależnie jednak od tego, czy wystarczy nam psychoterapia krótkoterminowa, czy też będzie nas czekało więcej wizyt i rozmów, należy sobie uświadomić, że macie wspólny cel. Twoje zdrowie.

Zobacz również: dobry psycholog katowice

Dodaj komentarz

Close Menu