Rezonans magnetyczny – kiedy należy udać się na badanie?

W obliczu szalejącej na świecie i w Polsce globalnej pandemii koronawirusa, coraz większa liczba pacjentów zdaje sobie sprawę z konieczności regularnego badania się, dbania o własne zdrowie i profilaktyki. Jednym z badań diagnostycznych, które pozwala na czas wykryć nieprawidłowości zachodzące w różnych obszarach naszego ciała jest rezonans magnetyczny. To badanie z zakresu diagnostyki obrazowej jest niezwykle skuteczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Dowiedz się kiedy należy udać się na rezonans magnetyczny i na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do procedury. Sprawdź, gdzie wykonać badanie w nowoczesnej placówce oraz jak zyskać dostęp do najlepiej wykwalifikowanej kadry i najnowocześniejszego sprzętu. Czytaj dalej!

Rezonans magnetyczny – jakie obszary ciała można poddać badaniu?

Dla niektórych sama nazwa rezonans magnetyczny, może wydawać się skomplikowana i niejasna, jednak zapewniamy, że badanie to jest całkowicie nieinwazyjne, nieszkodliwe i bezpieczne dla zdrowia. Dzięki rezonansowi możliwa jest wnikliwa ocena stanu zdrowia wszystkich narządów wewnętrznych oraz tkanek w obrębie organizmu pacjenta. Rezonans magnetyczny jest niezwykle precyzyjny, dzięki czemu możliwe jest wykrycie na czas licznych chorób, w tym zmian nowotworowych oraz zmian w układzie nerwowym. Rezonans magnetyczny jest również wszechstronny, dzięki czemu badaniu można poddać bardzo wiele obszarów ciała.

Jakie obszary ciała można zatem poddać pod badanie rezonansem magnetycznym? Praktycznie wszystkie! Najczęściej w ramach rezonansu magnetycznego wykonuje się: angiografię i cholangiografię, rezonans magnetyczny różnych odcinków kręgosłupa: lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, a także rezonans głowy czy jamy brzusznej. To jednak nie wszystko! Rezonans magnetyczny pozwala na ocenę funkcjonowania kości i stawów obu kończyn – górnej i dolnej, oraz badania szyi, przysadki, piersi, oraz twarzoczaszki, ze wskazaniem na oczodoły czy zatoki. Popularnym badaniem jest również tzw. Whole Body Scan, czyli badanie podczas którego skanuje się całe ciało, w poszukiwaniu zmian chorobowych.

Co należy zrobić przed rezonansem magnetycznym?

Istnieje kilka ważnych zasad, do których należy się zastosować przed udaniem się na badanie rezonansem magnetycznym w dowolnej placówce w Polsce. Po pierwsze, przed przystąpieniem do badania nie należy spożywać żadnych posiłków na 3 godziny przed i przyjmować jakichkolwiek płynów na 1 godzinę przed.

Poza tym, w dniu badania należy przyjść do placówki z kompletem niezbędnych dokumentów. Wśród nich muszą się znaleźć: dowód osobisty, skierowanie na badanie (wymagana tylko w przypadku badań na Narodowy Fundusz Zdrowia), wyniki wcześniejszych badań oraz wszelka niezbędna dokumentacja medyczna i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do badań (jeżeli pacjent ma wszczepione jakiekolwiek implanty). Do samego rezonansu magnetycznego nie ma konieczności rozebrania się, jednak należy pamiętać, aby zdjąć wszelką biżuterię, a urządzenia elektroniczne pozostawić poza salą badań. Cała procedura, w zaleności od obszaru ciała poddanemu rezonansowi trwa od 20 do 60 minut. Badanie jest bezbolesne, dlatego nie należy się go bać.

Jeżeli szukasz najlepszej placówki diagnostyki obrazowej, w której bez większego problemu, bez długich kolejek i w przystępnej cenie wykonasz rezonans magnetyczny, koniecznie udaj się do specjalistów w tej dziedzinie – Tomma: http://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny. Zaufaj wykwalifikowanej kadrze z wieloletnim doświadczeniem, która w bezbolesny i nieszkodliwy dla zdrowia sposób przeprowadzi dla Ciebie rezonans magnetyczny. Nie musisz już dłużej szukać innego rezonansu magnetycznego w dowolnym mieście w całej Polsce. Placówki Tomma znajdują się w każdym większym polskim mieście, co stwarza dogodny dojazd do nich, niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Przekonaj się, że badanie rezonansem magnetycznym wykonane w jednej z placówek Tomma okaże się dla Ciebie najlepszym wyborem. W Tomma dobro pacjenta i troska o jego zdrowie zawsze stoją na pierwszym miejscu. Przyjdź na badanie i przekonaj się sam! Nie odkładaj terminu swojej wizyty na później!

Dodaj komentarz

Close Menu