Stan zapalny w stanie kolanowym – przyczyny i leczenie

Staw kolanowy zbudowany jest z więzadeł, elementów kostnych, łąkotek oraz torebki stawowej. To największy, a zarazem jeden z najbardziej narażonych na obciążenia stawów w ludzkim organizmie. W wyniku urazów i wad wrodzonych może dojść do rozwoju stanu w jego obrębie, co objawia się dolegliwościami bólowymi. Przyczyną mogą być również choroby układowe, które prowadzą do cięższych stanów zapalnych.

Budowa stawu kolanowego

Główne elementy stawu kolanowego to kłykcie kości udowej, kłykcie kości piszczelowej oraz rzepka. Kłykcie pokryte są chrząstką stawową, a pomiędzy nimi znajdują się łąkotki – boczna oraz przyśrodkowa. Za wzmocnienie stawu kolanowego odpowiadają więzadła poboczne piszczelowe i strzałkowe, więzadło krzyżowe przednie i tylne oraz więzadło rzepki, a za stabilizację mięśnie uda i podudzia. Staw ten jest stawem zawiasowym, w którym wykonywane są ruchy zgięcia i wyprostu. Ruchy rotacyjne możliwe są jedynie przy ugiętym kolanie, a sprawność tego mechanizmu jest niezbędna do wykonywania praktycznie wszystkich czynności.

 

Przyczyny stanu zapalnego w stawie kolanowym

Stan zapalny w stawie kolanowym może się rozwinąć na skutek wad wrodzonych, takich jak np. koślawość lub szpotawość kolan. Przyczyną mogą być również pośrednie lub bezpośrednie kontuzje i urazy, a także choroby – reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Stan zapalny jest w stanie objąć wiele struktur stawu kolanowego, w tym błonę maziową, kaletki czy ciało tłuszczowe Hoffy. Do czynników dodatkowo zwiększających ryzyko należą przebyte wcześniej operacje stawu kolanowego, otyłość, podeszły wiek oraz płeć żeńska.

Zapalenie błony maziowej w stawie kolanowym

Do zapalenia błony maziowej może dojść w każdym stawie, jednak w przypadku stawu kolanowego stan ten występuje wyjątkowo często. Z reguły przyczyną są mikrourazy, niestabilność więzadłowa oraz inne ostre i przewlekłe urazy. Do objawów zapalenia błony maziowej w stawie kolanowym zalicza się obrzęk, wysięk, ocieplenie skóry w okolicy stawu oraz ograniczenie jego ruchomości. Leczenie opiera się na usuwaniu płynu z jamy stawowej, a także stosowaniu specjalnych opatrunków uciskowych. Zalecane są również zabiegi fizykoterapeutyczne, które zmniejszają obrzęk. Lekarz może podać sterydy do jamy stawowej, aby zmniejszyć stan zapalny. W przypadku braku oczekiwanych efektów, przeprowadza się biopsję błony maziowej. Leczenie operacyjne opiera się na wycięciu błony maziowej, czyli synowektomii.

Zapalenie kaletki maziowej stawu kolanowego

Kaletka maziowa jest elementem łącznotkankowym, wypełnionym płynem maziowym oraz wysłanym błoną maziową. Okolice jej lokalizacji są szczególnie narażone na urazy, ze względu na bliską obecność mięśni i ścięgien nad kością lub torebką stawową. W kolanie występuje kilka kaletek, w którym rozwinąć może się wyjątkowo bolesny stan zapalny. Przyczyną mogą być zarówno urazy, jak i nieinfekcyjne zapalenie aseptyczne. Zapalenie kaletki maziowej w stanie kolanowym objawia się bólem, który nasila się podczas ruchu i ucisku. Dolegliwościom towarzyszy wysięk do jamy kaletki, obrzęk oraz ocieplenie skóry na kaletką. Leczenie polega na usuwaniu płynu, a także podawaniu leków przeciwzapalnych. W miejsce bólu zaaplikować można również glikokortykosteroidy. W razie konieczności przeprowadza się leczenie operacyjne, polegające na usunięciu kaletki maziowej.

Zapalenie ciała Hoffy

Ciało tłuszczowe Hoffy to struktura, która znajduje się pod więzadłem właściwym rzepki. Jej przerost powodowany jest urazami bezpośrednimi, bądź też sumą mikrourazów. Do objawów stanu zapalnego ciała Hoff należy ból, który nasila się przy prostowaniu stawu kolanowego. Występuje również obrzęk przedniej okolicy stawu oraz uwypuklenie skóry więzadła właściwego rzepki. W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne, fizykoterapię oraz specjalne nakładki stabilizujące. Przydatna jest również opaska magnetyczna Ortezan, z której opisem można się zapoznać w tym miejscu: https://wntt.pl/ortezan/. Opaska Ortezan polecana jest także w przypadku innych urazów stawu kolanowego.

Dodaj komentarz

Close Menu