Wazektomia – trwała metoda męskiej antykoncepcji

Wazektomia staje się coraz popularniejszą metodą antykoncepcji wśród Polaków. Decydują się na nią panowie, którzy świadomie podjęli decyzję o zakończeniu prokreacji i chcą w pełni cieszyć się z intymnych zbliżeń z partnerką bez obaw o kolejną ciążę.

  1. Wazektomia – jak wygląda zabieg?
  2. Jak długo trwa wazektomia?
  3. Czy wazektomia jest bolesna?

Wazektomia to najskuteczniejsza metoda męskiej antykoncepcji, która jest w pełni bezpieczna. Jak dotąd nie uzyskano żadnych rzetelnych przesłanek, które pozwalałyby sądzić, że wazektomia w jakikolwiek sposób podnosi ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru czy zawału mięśnia sercowego, ani innych chorób związanych m.in. z męskimi narządami płciowymi.

Wazektomia – jak wygląda zabieg?

Wokół tego, jak wygląda zabieg wazektomii, narosło wiele mitów. Nie wymaga on pobytu w szpitalu lub długiej rekonwalescencji, a wykonywany jest w gabinecie zabiegowym przez lekarza w ciągu krótkiej wizyty. Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, które znacznie podnosi komfort zabiegu. Następnie nacina mosznę w jednym lub dwóch miejscach i uwalnia nasieniowody. W niedalekiej odległości od siebie nakłada na każdy nasieniowód dwa klipsy, po czym przecina nasieniowód w miejscu pomiędzy tymi klipsami. Miejsca przecięcia są koagulowane lub zszywane. Po tak wykonanym zabiegu lekarz wsuwa nasieniowody do moszny, a miejsce nacięcia skóry zszywa. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna.

Wazektomia może też być przeprowadzona metodą NO SCALPEL. Wówczas moszna nie jest przecinana, a jedynie naciągana za pomocą specjalnego narzędzia. W ten sposób lekarz otrzymuje dostęp do nasieniowodów i może przeprowadzić zabieg.

Jak długo trwa wazektomia?

O tym jak długo trwa wazektomia, decyduje lekarz przeprowadzający zabieg. Standardowy czas całej procedury to około 20 min, jednak może on znacznie się wydłużyć, jeżeli w trakcie lekarz napotka jakiś trudności lub komplikacje. Cała wizyta w gabinecie zwykle nie trwa dłużej niż godzinę. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza ostatni wywiad z pacjentem i weryfikuje najnowsze wyniki zleconych badań.

Czy wazektomia jest bolesna?

Wielu panów zadaje sobie pytanie, czy wazektomia jest bolesna. Przed wykonaniem zabiegu lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, a więc pacjent nie czuje niczego podczas całej procedury. Po kilku godzinach od jej wykonania może odczuwać lekki dyskomfort lub delikatne objawy bólowe, które jednak łatwo zlikwidować, zażywając tabletki przeciwbólowe, dostępne bez recepty w każdej aptece. Wazektomia jest więc zabiegiem bezbolesnym.

Dodaj komentarz

Close Menu