Wizyta u ginekologa. O co pyta ginekolog? Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa może być stresująca. Warto zatem sprawdzić, na co dokładnie należy się przygotować. O co pyta ginekolog? Jak przebiegają badania ginekologiczne? Opodziwdź na to pytanie uzyskamy od przychodni ginekologicznej – lavidalodz.pl/poradnie/poradnia-ginekologiczna/.

Kiedy warto udać się do ginekologa?

Swojego pierwszego spotkania z ginekologiem nie należy odkładać, ponieważ im szybciej do niego dojdzie, tym lepiej. Specjalista może wtedy zbadać stan układu płciowego oraz rozpoznać ewentualne dolegliwości.

Zazwyczaj młoda kobieta udaje się do ginekologa wtedy, gdy osiągnie pełnoletność, ale warto wskazać, że jeżeli planuje rozpoczęcie współżycia seksualnego wcześniej, wtedy również należałoby się do niego udać.

Wskazaniami do wizyty są także:
– bolesne i obfite miesiączki
– plamienia międzymiesiączkowe
– ból, świąd, pieczenie okolic intymnych

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wizyta w gabinecie ginekologicznym składa się z dwóch elementów, a mianowicie z wywiadu oraz z badania ginekologicznego. Co robi ginekolog podczas badania? Jakie pytania może zdać ten specjalista?

Wywiad lekarski
Pierwszy etap to wywiad lekarski. O co pyta ginekolog podczas wizyty:
– termin pierwszej miesiączki, gdy nastąpiła
– termin ostatniej miesiączki
– regularność miesiączek
– obfitość miesiączek
– dolegliwości przed i podczas miesiączki
– rozpoczęcie współżycia
– zachorowania w najbliższej rodzinie na raka piersi, szyjki macicy

Po wywiadzie lekarz zaprasza pacjentkę do badania ginekologicznego. Jak bada ginekolog? Badania podczas rutynowej wizyty odbywają się na fotelu ginekologicznym oraz przez USG. Ginekolog może wykonać też badanie piersi.

Badanie ginekologiczne

Badanie to polega na skontrolowaniu wyglądu i funkcji narządów płciowych. Lekarz stosuje wtedy specjalny wziernik, który pozwala na sprawdzenie budowy szyjki macicy oraz pochwy. U kobiet, które są jeszcze dziewicami, stosuje się badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne, czyli lekarz naciska wtedy na brzuch pacjentki.

Podczas badania ginekologicznego lekarz może pobrać również materiały do dalszej analizy, na przykład wymazy w celu diagnostyki infekcji lub do badania cytologicznego. Pobranie wymazów nie jest bolesne.

Badanie USG

Oprócz zwykłego badania ginekologicznego lekarz przeprowadza badanie USG, czyli ultrasonograficzne. Badanie to prowadzone jest przez powłoki brzuszne lub też dopochwowo.

Dopochwowe badanie USG polega na zastosowaniu specjalnej sondy o wydłużonym kształcie, która umieszczana jest w pochwie. Lekarz może wtedy zbadać dokładnie macicę, jajniki i jajowody.

Badanie piersi

Podczas wizyty w gabinecie lekarz może także wykonać badanie piersi. Pozwala ono na wykrycie ewentualnych zmian, na przykład guzków, zwłóknień. Badanie piersi może odbywać się też przez USG.

Dodaj komentarz

Close Menu