Wstydliwy problem. Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu statystycznie częściej dotyka kobiet, lecz problem ten nie omija mężczyzn. Jakie są przyczyny męskiego nietrzymania moczu? Jak można mu zaradzić?

Nietrzymanie moczu – co to jest?

Inkontynencja, inaczej nietrzymanie moczu jest objawem polegającym na pojawieniu się niekontrolowanego wycieku moczu z cewki moczowej. Objawowi może towarzyszyć silna potrzeba oddania moczu.

Rodzaje nietrzymania moczu:
– wysiłkowe nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja stresowa
– nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza
– nietrzymanie moczu z naglącym parciem
– inkontynencja mieszana – występowanie jednocześnie wysiłkowego nietrzymania moczu i nietrzymania moczu z naglącym parciem

Nietrzymanie moczu dotyka mężczyzn w mniejszym stopniu niż kobiet, jednak także jest problemem, który wymaga właściwej diagnostyki i leczenia. Lekarzem, który zajmuje się prowadzeniem kuracji, jest urolog.

Męskie nietrzymanie moczu – jakie są przyczyny?

U mężczyzn nietrzymanie moczu ma zróżnicowane przyczyny. Głównym powodem dolegliwości jest rozrost stercza, czyli inaczej gruczołu krokowego, prostaty. Przerost gruczołu krokowego powoduje nieprawidłowe działanie układu moczowego przez nadmierny nacisk na drogi moczowe i pęcherz moczowy, powodując naglące parcie i trudności w oddawaniu moczu.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu przyczyną może być też osłabienie mięśni dna macicy. Wtedy wyciek moczu pojawia się przy aktywności fizycznej, kichaniu, śmianiu się.

Popuszczaniu moczu sprzyjają również:
– zapalenia pęcherza moczowego
– kamica nerkowa
– guzy układu moczowo-płciowego
– przewlekłe zaparcia
– stwardnienie rozsiane
– choroba Parkinsona
– choroba Alzheimera
– stosowanie określonych leków

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak wygląda leczenie?

W lekkich stanach inkontynencji stosowane są wkładki urologiczne dla mężczyzn, które zapewniają komfort i dyskrecję. Gdy jednak wyciek moczu jest większy, stosuje się specjalne majtki chłonne, pieluchomajtki. Są one także używane u osób obłożnie chorych. W tym przypadku dla produktów jak pampersy dla dorosłych cena na receptę jest niższa dzięki refundacji.

W leczeniu nietrzymania moczu stosowane są także inne metody – leczenie farmakologiczne, elektrostymulacja, leczenie operacyjne z użyciem specjalnych taśm wszczepianych pod cewkę moczową, sztuczny zwieracz cewki moczowej.

Dodaj komentarz

Close Menu