Z jakimi problemami borykają się najczęściej kobiety i mężczyźni 50+?

Wiele osób dopiero po przekroczeniu 50. roku życia zaczyna mieć problemy zdrowotne. Dotyczy to nie tylko pogorszenia kondycji fizycznej, ale też utraty sprawności umysłowej. Ogólny spadek jakości życia wiąże się ze sporym stresem, co nierzadko prowadzi do poczucia utraty kontroli oraz społecznej izolacji. Z problemami wieku dojrzałego borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Po 50. roku życia wciąż jednak można cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Problemy zdrowotne kobiet 50+

Jednym z największych zagrożeń zdrowotnych dla kobiet 50+ jest nowotwór piersi. Dojrzałe panie powinny pamiętać o comiesięcznym samobadaniu, a także każdego roku odbywać profesjonalne badanie ginekologiczne oraz co dwa lata przechodzić mammografię. Wykrycie zmian nowotworowych może na odpowiednio wczesnym etapie umożliwić całkowite wyleczenie. Jeżeli natomiast rak rozpoznany zostanie zbyt późno, zwiększa się ryzyko wystąpienia przerzutów. W takim przypadku metody leczenia są bardziej ograniczone, co zmniejsza szanse na przeżycie. Przynajmniej raz na trzy lata warto też wykonać cytologię, a co 5 lat uzupełnić ją badaniem DNA HPV. W ten sposób wykryć da się zmiany, z który może się rozwinąć w nowotwór. Na wiele schorzeń narażone są kobiety obciążone genetycznie, u których krewnych pierwszego stopnia występowały określone czynniki ryzyka. U pań 50+ naturalnym procesem fizjologicznym jest także spadek gęstości kości, znacząco zwiększający prawdopodobieństwo złamań. Warto więc poddawać się regularnej diagnostyce osteoporozy, czyli badaniu densytometrycznemu. Po 50. roku życia istotne są ponadto badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

Problemy mężczyzn po 50. roku życia

Mężczyźni z grupy 50+ są szczególnie narażeni na występowanie niektórych nowotworów, dlatego powinni regularnie wykonywać badania profilaktyczne w ich kierunku. Dotyczy to zwłaszcza raka gruczołu krokowego. Prostata z wiekiem zaczyna się powiększać, co powadzi do problemów z oddawaniem moczu. Ostry ból stercza może zwiastować stan zapalny, a także rozwój nowotworu. Tak samo jak w przypadku kobiet, odpowiednio wczesne wykrycie zmian znacząco podnosi szanse na przeżycie oraz może wydłużyć okres przeżycia. Panowie po 50. roku często zmagają się także z wrzodami trawiennymi, do których rozwoju prowadzi stres oraz nieregularne odżywianie się. Choroba wrzodowa może być jednak z powodzeniem leczona farmakologicznie. W wieku dojrzałym mężczyźni są też bardziej narażeni na choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca – powodowana odkładaniem się w tętnicach złogów cholesterolu. Aby uniknąć udaru mózgu lub zawału, należy zadbać o prawidłową dietę, wprowadzić do harmonogramu aktywność fizyczną oraz zrezygnować z alkoholu i papierosów.

Zdrowie po 50-ce

Po 50. roku życia zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni regularnie przyglądać się swojej skórze. Warto dokładnie oceniać stan znamion oraz identyfikować nowe, a w przypadku rozpoznania niepokojących zmian zgłosić się do dermatologa. W ten sposób zapobiec można wystąpieniu czerniaka, czyli groźnego nowotworu skóry. Osoby w grupie 50+ powinny tez pamiętać o szczepieniach przeciwko pneumokokom oraz grypie, aby uniknąć schorzeń mających cięższy przebieg w późniejszym okresie życia oraz związanych z tym powikłań. Poza wykonywaniem badań profilaktycznych, nie wolno zapomnieć o optymalizacji zdrowia poprzez wypracowanie dobrych nawyków.

Sprawność seksualna po pięćdziesiątce

Po przekroczeniu 50. roku życia problemy w sferze seksualnej nie należą do rzadkości. Zdecydowanie częściej zmagają się z nimi mężczyźni, u których zaburzenia erekcji są jednym z objawów andropauzy. Dysfunkcje te mogą mieć różną genezę – zarówno hormonalną, jak i emocjonalną. W wieku dojrzałym najczęściej podłożem problemu są negatywne zmiany zachodzące w organizmie, a także charakterystyczne procesy chorobowe. Do szczególnie polecanych środków na poprawę potencji należy Kamagra, która dostępna jest w sklepie: https://apteka-schmidt.pl/super-kamagra-2w1/. Tabletki te zawdzięczają swoją skuteczność wysokiej zawartości substancji czynnej.

Dodaj komentarz

Close Menu