Zawał serca – podstawowe informacje (charakterystyka, pierwsza pomoc, leczenie)

Prawidłowa praca serca jest podstawą do tego, aby organizm funkcjonował właściwie. Jest to dwukomorowy organ, który odpowiada za przetaczanie krwi. Warto wiedzieć, że przez godzinę przetaczane jest średnio 350 litrów krwi. To właśnie dlatego każda komórka ludzkiego ciała może żyć i pracować. Bez krwi wszystkie narządy wewnętrzne po prostu by obumarły. Jak wyżej wspomniano, serce dzieli się na dwie komory, a także dwa przedsionki.

Jak pracuje serce?

Serce jest unaczynione przez tętnice wieńcowe. Za unerwienie odpowiadają zaś nerwy współczulne oraz przywspółczulne. Częstą przyczyną chorób serca jest utworzenie się blaszek miażdżycowych. To właśnie one zakłócają pracę naczyń krwionośnych. Są to pewnego rodzaju zakrzepy, które uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. Światło naczyń krwionośnych jest blokowane, przez co krew nie może dopłynąć do serca. Powoduje to jego obumieranie. Ciężki i rozległy zawał serca może doprowadzić do śmierci. Średniorocznie 80 000 osób w Polsce przechodzi zawał serca, a prawie jedna czwarta z nich umiera.

Kiedy jest największe ryzyko zawału?

Wiele osób nie ma pojęcia, co to jest zawał serca. W skrócie jest to niedokrwienie tego narządu, które może doprowadzić do zgonu chorego. Na czym polega niedokrwistość serca? Krew zatrzymywana jest przez zakrzepy, a tym samym nie może być efektywnie przepompowywana (jest to podstawą prawidłowej pracy całego organizmu).
W jakim wieku może pojawić się zawal serca? Najczęściej występuje on u osób powyżej 40 lat, jednak zdarzają się wyjątki od tej reguły. Zawał sera w młodym wieku jest coraz częściej spotykany. Często wynika to z faktu, że takie osoby nie przeprowadzają regularnych badań kontrolnych swojego zdrowia. Zawal serca u młodych osób może być spowodowany np. otyłością, czy też nadciśnieniem tętniczym. Negatywny wpływ ma również chroniczny stres, nieodpowiednia dieta, czy też brak aktywności fizycznej. Zawał serca w wieku 20 lat jest możliwy, a przyczyn jest wiele. Mogą być to różnego typu nieleczone choroby serca (np. miażdżyca), czy też używki.

Do grupy największego ryzyka zawału serca należą:
– kobiety powyżej 70 roku życia,
– mężczyźni powyżej 63 roku życia,
– osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym,
– osoby z dużą nadwagą,
– osoby obciążone genetycznie,
– cukrzycy,
– osoby niestroniące od używek (w szczególności tytoniu),
– osoby pracujące umysłowo,
– osoby żyjące w ciągłym biegu i stresie,
– mieszkańcy dużych miast (powyżej 40 000 osób).

Najczęstsze przyczyny zawału serca to wadliwa budowa anatomiczna, niedokrwistość, wady zastawki, zapalenie tętnicy wieńcowej. Badanie z krwi na zawał serca pozwala na określenie podatności na tę chorobę. Dzięki niemu dowiemy się, czy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka.

Jak objawia się zawał serca?

Najczęściej występujące objawy zawału serca to:
– ból w klatce piersiowej (przypominający mocny uścisk),
– ból w okolicach lewego ramienia i szyi (promieniujący od serca),
– ból w okolicy kręgosłupa i brzucha,
– utrudnione oddychanie i duszności,
– poszarzały koloryt skóry,
– silne zawroty głowy,
– mdłości, wymioty,
– nasilona potliwość.

To, jak się objawia zawał serca zależy od indywidualnego przypadku. Może dojść również do zaburzenia czucia. Chory odczuwa niezrozumiałą potrzeba drapania skóry. Niekiedy dochodzi do niedowładu kończy górnych lub dolnych. W takiej sytuacji nie można poruszać ręką lub nogą. Może dojść do ataku paniki, co utrudnia jeszcze bardziej zaczerpnięcie powietrza, a nawet utraty przytomności. Zawał serca u kobiet objawy mogą być nieco inne niż u mężczyzn. Nierzadko ma on przebieg łagodny, przez co można pomylić go np. z objawami mocno zaawansowanej choroby wieńcowej. Wskazana jest więc większa czujność.
Wiele osób zastanawia się, jak długo trwa zawał serca. Rozwija się on wiele godzin. Im szybciej zareagujemy na objawy, tym lepiej. Mówi się o tzw. złotej godzinie, która ma największe znaczenie dla naszego życia. Jeśli pomoc nadejdzie w ciągu godziny od wystąpienia pierwszych objawów choroby wieńcowej, to istnieje duże prawdopodobieństwo uniknięcia rozległego zawału serca.

Pierwsza pomoc podczas zawału serca

W przypadku zawału serca liczy się każda minuta. Oczywiście w pierwszej kolejności dzwonimy po karetkę. Wiele osób popełnia ten sam błąd – wiezie chorego do szpitala własnym samochodem. Nie należy słuchać chorego, który mówi, że objawy zaraz ustaną. Bezwzględnie dzwonimy po karetkę. W ambulansie znajduje się specjalistyczny sprzęt, który może uratować życie.

Ponadto należy zadbać o to, aby:
– chory znajdował się w pozycji leżącej, ale lekko podpartej,
– usunąć wszelkie elementy uciskające szyję (np. krawat, muszkę, korale, szal),
– podać choremu tabletkę pod język (nitroglicerynę), jeśli tylko mamy do niej dostęp,
– jeśli nie posiadamy powyższej tabletki, to alternatywą mogą być leki z kwasem acetylosalicylowym (np. aspiryna, acard),
– w przypadku utraty przytomności należy rozpocząć reanimację,
– nie podawać choremu leków przeciwbólowych.

Zawał serca, jako wypadek w pracy

Odszkodowanie za zawał serca w pracy zależy w dużej mierze od przyczyny jego wystąpienia. Niezbędne są do tego materiały dowodowe, a także opinie lekarzy. Jeśli zawał nastąpił z przyczyn zewnętrznych, czyli wywołanych wykonywaną pracą, to odszkodowanie zostanie przyznane.

Zawał serca a stopień niepełnosprawności

Osoba po rozległym zawale serca może ubiegać się o przyznanie statusu osoby niepełnosprawnej. O wszystkim decyduje niezależna komisja, która ocenia stan chorego na podstawie badań i dokumentacji medycznej.

Leczenie zawału serca

Wśród najpopularniejszych sposobów leczenia zawału serca znajduje się:
– zabieg angioplastyki tętnic,
– operację pomostowania aortalno – wieńcowego.

Oczywiście stosowane jest również leczenie farmakologiczne, czyli np. podawanie leków przeciwzakrzepowych. Jeśli nie przynosi ono oczekiwanych rezultatów, to niezbędne jest zastosowanie powyższych metod operacyjnych.
Chory musi również całkowicie zmienić swój styl życia. Niezbędna jest regularna aktywność fizyczna (dopasowana do wieku i możliwości). Ponadto należy zadbać o dobrą regenerację organizmu podczas snu. Nie bez znaczenia jest dieta oraz eliminacją zbędnych kilogramów. Konieczne jest również odstawienie wszelkich używek.

Dieta po zawale serca

Dieta po zawale serca powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce. Zamiast wędliny, kiełbas, czy też boczku należy spożywać mięso drobiowe. Zalecane jest również spożywanie ryb. Należy odstawić ciężkostrawne i tłuste produkty, a także cukry. Pozytywnie na zdrowie wpływają maślanki, jogurty kefiry, ryże, makarony, ciemne pieczywo, czy też kasze.

Zawał serca rehabilitacja

Zawał serca rehabilitacja kardiologiczna wspomaga odzyskanie dawnej sprawności. Jest ona tak samo ważna, jak dieta oraz zmiana stylu życia. Bez rehabilitacji ryzykujesz, że zawał wystąpi ponownie. Nie każdy wie, kiedy rehabilitacja powinna się rozpocząć. Najlepiej, aby pierwsze ćwiczenia pojawiły się jeszcze w szpitalu.
Do wzmocnienia organizmu zaleca się ćwiczenia aerobowe, czyli np. skakanka, orbitrek, czy też rowerek stacjonarny.

Zawarte w niniejszym artykule informację są ogólne i pomocnicze, nie powinny stanowić odzwierciedlenia dla każdego pacjenta. Należy bowiem pamiętać, iż każdy przypadek jest nieco inny, dlatego należy interpretować je indywidualnie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry medycznej.

Dodaj komentarz

Close Menu